Senate Democrats

Objection to confirmation of Executive and Judicial nominations

This evening, Senator Reid ask unanimous consent to confirm all Executive and Judicial nominations on the Executive Calendar. Senator Alexander objected to the request. The full list of nominations is below.

 

EXECUTIVE NOMINATIONS

AIR FORCE

#44 to be Brigadier General- Col. Scott C. Long

 

ARMY

#144 Colonel Joseph J. Heck – to be Brigadier General

 

CHEMICAL SAFETY AND HAZARD INVESTIGATION BOARD

#189 Richard J. Engler – to be a Member of the Chemical Safety and Hazard Investigation Board for a term of five years

 

ENVIRONMENTAL PROTECTION AGENCY

#303 Kenneth J. Kopocis – to be an Assistant Administrator of the Environmental Protection Agency

 

MORRIS K. UDALL AND STEWART L. UDALL FOUNDATION

#334 Charles P. Rose – to be a Member of the Board of Trustees of the Morris K. Udall and Stewart L. Udall Foundation for a term expiring May 26, 2019

 

DEPARTMENT OF DEFENSE

#356 Jessica Garfola Wright – to be Under Secretary of Defense for Personnel and Readiness

#358 Deborah Lee James – to be Secretary of the Air Force

 

DEPARTMENT OF ENERGY

#359 Frank G. Klotz – to be Under Secretary for Nuclear Security

 

PRIVACY AND CIVIL LIBERTIES OVERSIGHT BOARD

#361 Patricia M. Wald – to be a Member of the Privacy and Civil Liberties Oversight Board for a term expiring January 29, 2019

 

MORRIS K. UDALL AND STEWART L. UDALL FOUNDATION

#362 Mark Thomas Nethery – to be a Member of the Board of Trustees of the Morris K. Udall and Stewart L. Udall Foundation for a term expiring October 6, 2018

 

DEPARTMENT OF HOMELAND SECURITY

#367 Suzanne Eleanor Spaulding – to be Under Secretary, Department of Homeland Security

 

DEPARTMENT OF THE INTERIOR

#371 Michael L. Connor – to be Deputy Secretary of the Interior

 

DEPARTMENT OF ENERGY

#372 Elizabeth M. Robinson – to be Under Secretary of Energy

 

EQUAL EMPLOYMENT OPPORTUNITY COMMISSION

#378 Chai Rachel Feldblum – to be a Member of the Equal Employment Opportunity Commission for a term expiring July 1, 2018 (Reappointment)

 

DEPARTMENT OF EDUCATION

#379 James Cole, Jr. – to be General Counsel, Department of Education

 

DEPARTMENT OF EDUCATION

#380 Michael Keith Yudin – to be Assistant Secretary for Special Education and Rehabilitative Services, Department of Education

 

DEPARTMENT OF HOUSING AND URBAN DEVELOPMENT

#387 Katherine M. O’Regan – to be an Assistant Secretary of Housing and Urban Development

 

EXPORT-IMPORT BANK OF THE UNITED STATES

#388 Wanda Felton – to be First Vice President of the Export-Import Bank of the United States for a term expiring January 20, 2017 (Reappointment)

 

DEPARTMENT OF DEFENSE

#390 Jo Ann Rooney – to be Under Secretary of the Navy

 

DEPARTMENT OF DEFENSE

#391 Jamie Michael Morin – to be Director of Cost Assessment and Program Evaluation, Department of Defense

 

DEPARTMENT OF STATE

#403 Frank A. Rose – to be an Assistant Secretary of State (Verification and Compliance)

#404 Tomasz P. Malinowski – to be Assistant Secretary of State for Democracy, Human Rights, and Labor

#406 Anne W. Patterson – to be an Assistant Secretary of State (NearEastern Affairs)

#407 Rose Eilene Gottemoeller – to be Under Secretary of State for Arms Control and International Security

#408 Crystal Nix-Hines – for the rank of Ambassador during her tenure of service as the United States Permanent Representative to the United Nations Educational, Scientific, and Cultural Organization

#409 Pamela K. Hamamoto – to be Representative of the United States of America to the Office of the United Nations and Other International Organizations in Geneva, with the rank of Ambassador

#410 Adam M. Scheinman – to be Special Representative of the President for Nuclear Nonproliferation, with the rank of Ambassador

#412 Brian A. Nichols – to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Peru

#413 Mark Bradley Childress – to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the United Republic of Tanzania

#414 Carlos Roberto Moreno – to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to Belize

#415 John Hoover – to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Sierra Leone

#416 Timothy M. Broas – to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Kingdom of the Netherlands

#417 Donald Lu, of California – to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Albania

#418 Robert A. Sherman – to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Portuguese Republic

#420 Thomas Frederick Daughton – to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Namibia

#422 Michael Stephen Hoza – to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Cameroon

#423 Eunice S. Reddick – to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Niger

#424 Karen Clark Stanton – to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Democratic Republic of Timor-Leste

#425 Matthew T. Harrington – to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Kingdom of Lesotho

#426 Dwight L. Bush, Sr. – to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Kingdom of Morocco

 

POSTAL REGULATORY COMMISSION

#427 Nanci E. Langley – to be a Commissioner of the Postal Regulatory Commission for a term expiring November 22, 2018

#428 Tony Hammond – to be a Commissioner of the Postal Regulatory Commission for a term expiring October 14, 2018 (Reappointment)

 

THE JUDICIARY

#429 William Ward Nooter – to be an Associate Judge of the Superior Court of the District of Columbia for a term of fifteen years

 

FEDERAL TRADE COMMISSION

#430 Terrell McSweeny – to be a Federal Trade Commissioner for the unexpired term of seven years from September 26, 2010

 

EXECUTIVE OFFICE OF THE PRESIDENT

#431 Robert Michael Simon – to be an Associate Director of the Office of Science and Technology Policy

#432 Jo Emily Handelsman – to be an Associate Director of the Office of Science and Technology Policy

 

DEPARTMENT OF COMMERCE

#433 Kathryn D. Sullivan – to be Under Secretary of Commerce for Oceans and Atmosphere

 

DEPARTMENT OF JUSTICE

#438 Amos Rojas, Jr. – to be United States Marshal for the Southern District of Florida for the term of four years

#439 Peter C. Tobin – to be United States Marshal for the Southern District of Ohio for a term of four years

 

DEPARTMENT OF STATE

#440 Daniel W. Yohannes – to be Representative of the United States of America to the Organization for Economic Cooperation and Development, with the rank of Ambassador

#441 Elizabeth Frawley Bagley – to be an Alternate Representative of the United States of America to the Sixty-eighth Session of the General Assembly of the United Nations

#442 Theodore Strickland – to be an Alternate Representative of the United States of America to the Sixty-eighth Session of the General Assembly of the United Nations

#443 Stephen N. Zack – to be an Alternate Representative of the United States of America to the Sixty-eighth Session of the General Assembly of the United Nations

#444 Heather Anne Higginbottom – to be Deputy Secretary of State for Management and Resources

#445 Sarah Sewall – to be an Under Secretary of State (Civilian Security, Democracy, and Human Rights)

#446 Richard Stengel – to be Under Secretary of State for Public Diplomacy

 

PEACE CORPS

#447 Carolyn Hessler Radelet – to be Director of the Peace Corps

 

DEPARTMENT OF STATE

#448 Anthony Luzzatto Gardner – to be Representative of the United States of America to the European Union, with the rank and status of Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

#449 Amy Jane Hyatt – to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Palau

 

DEPARTMENT OF HOMELAND SECURITY

#450 Jeh Charles Johnson – to be Secretary of Homeland Security

 

DEPARTMENT OF AGRICULTURE

#451 Jon M. Holladay – to be Chief Financial Officer, Department of Agriculture

 

FEDERAL RESERVE SYSTEM

#452 Janet L. Yellen – to be Chairman of the Board of Governors of the Federal Reserve System for a term of four years

 

JUDICIAL NOMINATIONS

THE JUDICIARY

#330 Elizabeth A. Wolford – to be US District Judge for the Western District of New York

#347 Landya B. McCafferty – to be US District Judge for the District of New Hampshire

#348 Brian Morris – to be United States District Judge for the District of Montana

#349 Susan P. Watters – to be United States District Judge for the District of Montana

#350 Jeffrey Alker Meyer – to be United States District Judge for the District of Connecticut

#382 Brian J. Davis – to be United States District Judge for the Middle District of Florida

#383 Timothy L. Brooks – to be United States District Judge for the Western District of Arkansas

#384 James Donato – to be United States District Judge for the Northern District of California

#385 Beth Labson Freeman – to be US District Judge for the Northern District of California

#386 Pedro A. Delgado Hernandez – to be US District Judge for the District of Puerto Rico

#434 Carolyn B. McHugh – to be United States Circuit Judge for the Tenth Circuit

#435 Pamela L. Reeves – to be United States District Judge for the Eastern District of Tennessee

#436 Vince Girdhari Chhabria – to be US District Judge for the Northern District of California

#437 James Maxwell Moody, Jr. – to be US District Judge for the Eastern District of Arkansas

Bookmark and Share